RSS Feed

Samsung 4GE LTE GT-B3800 – mobilny hotspot od Plusa [aktualizacja: 10-01-2012]

15 maja, 2012 by 0verlord

UPDATE: widać trafiliśmy na jakąś kulawą partię – od miesiąca mamy w firmie 10 takich modemów i tylko jeden sfixował na tyle, że trzeba mu było zrobić reset do ustawień domyślnych. Ludzie narzekają na przegrzewanie się pudełka i nie zawsze zasięg jak na innych modemach. Ale jak jest LTE, to działa jak trzeba.

UWAGA: zostawiam ten opis jako historyczny, natomiast proszę zacząć czytania od samego dołu, komentarze + ostatnia aktualizacja ujawnia krwawą prawdę, niestety.

Urządzenie jest całkiem zacne – robi za mini hotspot GSMowy, pozwalając podłączyć do pięciu urządzeń na raz. Oferuje coś takiego Plus, czy inni też – nie wiem.

Pierwsze wrażenie jest całkiem zacne. Ładne, małe, zasilanie ma z mikrousb, więc od biedy można doładować z komputera w przypadku braku sieci (ładowarkę sieciową też dodali). Bateria ma 1500 mAh, więc teoretycznie powinno jej wystarczyć wg producenta na 216 minut działania – ale stawiam czas zależny od liczby podłączonych urządzeń.

W środku jest mini router, ma dhcp, ma przekierowanie portów i proste filtrowanie sieci bezprzewodowej po macu. Można też wyłaczyć zabezpieczenia, jeżeli chcemy się podzielić naszym linkiem z najbliższym (i tym dalszym też) otoczeniem.

Z minusów – nie udało mi się we Wrocławiu złapać jak na razie LTE, podobno nadajników jest niewiele (wg pana konsultanta z salonu – wszystkie 3).

Urządzenie ma też wyraźnie zauważalny i irytujacy czas łapania sygnału. Kilka razy zdarzyło mi się tak, że musiałem się zalogować do interfejsu i kliknąć wielki czerwony przycisk „connect”. Kto wie, może jak bym wyłaczyć LTE i zostawił tylko 3g/2g to byłoby szybciej, ale nie chciało mi się sprawdzać. W końcu miała być moc LTE, 3g to ja mam ziomy, w telefonie ;-).

Tak czy siak – urządzenie jest całkiem zacne i umożliwia zestawienie chwilowego punktu w netem tam, gdzie jest to potrzebne nie tylko nam. Oczywiście, malkontenci od razu powiedzą, że ma to iPhone, i pewnie nie tylko on.
Oczywiście jest to teoria słuszna, jeżeli nie trzeba np. z takiego mobilnego hotspota telefonicznego np. zadzwonić.

No i wygląda całkiem ładnie, mały, lekki i estetyczny i prosty w obsłudze. Mogę polecić.
Ale za obiecywanie LTE plus ma u mnie minus. Wielki.

update z 19-06-2012:

dzisiaj do mnie wrócił modem od usera z wielkim *rwa mać. Podsumowując usterki i jęczenie usera:

 • przez około 10 dni nie było z nim problemów, następnie się zaczęły,
 • zrywało połączenia,
 • nie łączyło się,
 • wieszało się
 • na koniec przestał nawet świecić lampką.

W związku z powyższym moją poprzednią pozytywną opinię uznaję za pozbawioną solidnej podstawy, a komentarza za jak najbardziej uzasadnione. Co za złom.


9 komentarzy »

 1. przemek-2005 pisze:

  Bubel jakich malo szkoda pieniedzy nawet 1zl biorac go na przedluzenie umowy.

 2. TRX pisze:

  Dlaczego bubel ? prosze bardzo – skonfigurowalem dla 3 komputerow stacjonarnych (z kartami WIFI) w biurze (zasieg LTE ) po 2 dniach nie mozna odpalic protokolu HTTP czyli port 80 nie dziala. 2 godziny rozmowy z serwisem plus-a. Werdykt wymiana urzadzenia. Po 5 dniach przyszedl drugi 3800 – podzialal 3 dni i ta sama awaria. Ta sama rozmowa z plusem ten sam werdykt. po kolejnych 4 dniach otrzymuje sztuke numer 3. Ta dziala zadziwiajaco dobrze – ale tylko 7 dni i znow ta sama historia. BUBEL jakich malo.

  • 0verlord pisze:

   hm, u mnie działało, widać miałem lepiej poskładaną chińską partię – tak czy siak, dzięki za głos i wychodzi na to, że trzeba uważać na to urządzenie.

   • Luke pisze:

    Bubel-zgadzam się. Po 2 tygodniach urządzenie wyłącza się z nieokreślonego powodu (w konfiguracji opcja wyłączania nieaktywna) mimo że jest na ładowarce. Zobaczymy co serwis na to

  • Iza pisze:

   Skorzystaj z rękojmi po 3 naprawach masz takie prawo

   • mgajdek pisze:

    Rękojmia za wady fizyczne jest skuteczna przez okres jednego roku od dnia wydania towaru, z zastrzeżeniem, iż wada zostanie zgłoszona sprzedawcy nie dalej jak 1 miesiąc od chwili wykrycia tej wady, a w przypadku produktów spożywczych terminy te są krótsze. Okres ten może zostać wydłużony, gdy sprzedawca wadę podstępnie zataił. Rękojmią nie są objęte rzeczy nabyte w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym. Okres rękojmi nie biegnie na nowo w przypadku wymiany towaru. (źródło Wikipedia) Tak więc gwarancja producenta to jedno, a rękojmia to drugie i wcale nie trzeba czekać do 3 napraw.

 3. Rystan pisze:

  Probuje w tym urzadzeniu ustawic port forwarding na tcp1723 – czyli VPN. Nie udaje mi się, bo to urządzenie ma tylko kilka klikalnych portów do przekierowania – jak HTTP, POP3 czy TFTP (WTF?).

  Czy ktoś wie jak można ustawić przekierowanie na inny port niż jeden z tych klikalnych w WebGUI?

  Dodam że postawienie VPNa na innym porcie nie wchodzi w grę, bo serwer VPN jest na Access-poincie ASUSa, gdzie też nie można ustawić numeru portu…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + three =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.