RSS Feed

backupninja, rdiff i ssh na innym porcie

Lipiec 28, 2012 by 0verlord

ninja z mieczem

Backupninja, narzędzie do… backupu 😉 Jeżeli ktoś jeszcze nie zna, to polecam. Backupninja to taki podręczny zestaw dzikich skryptów, które zrobią za nas co trzeba. W sam raz na hosty, gdzie nie ma żadnej automatyki, a kopię by wypadało zrobić. No i się przy tym nie za bardzo napracować.

Klika się to banalnie prosto, wystarczy uruchomić narzędzie, które nazywa się „ninjahelper” a następnie wybierać odpowiednie pozycje z menu.

Generowanie właściwej konfiguracj jest banalnie proste – wybieramy katalogi które trzeba dodać (include=), potem te, których nie chcemy backupować (a jakże: exclude=), potem wybrać miejsce przeznaczenia (domyślnie – zdalny host) i kliknąć „test conn”, które nie robi nic innego jak testuje połączenie, generuje klucze ssh, dopisuje do authorized_keys itp. A jak wszystko działa, uruchamia rdiff-backup i przewala co trzeba i gdzie trzeba, czyli w tym przypadku nasze dane na serwer backupu.

Ale co, jeżeli na hoście z backupem sshd wisi na dziwnym porcie (praktyka standardowa omijania skanów i bruteforcujących proste hasła botów) ?

Piszę o tym, bo nie znalazłem w manualu rozwiązania – znalazłem je w kodzie. Interesująca nas sekcja konfiga wygląda tak:

[dest]
type = remote
directory = /katalog/docelowy
host = host_docelowy
user = bekap
sshoptions = -p 1234

Ogólnie komentarz jest zbędny, konfig tłumaczy się sam. Ale znajdź pan „sshoptions” w którymś manualu :-P. Smacznego.


Brak komentarzy »

No comments yet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ seventy five = eighty four