RSS Feed

Jak zrobić delegację revdns w RIPE

Grudzień 8, 2010 by 0verlord

Ostatnio mnie trafiło dodawanie obiektów w RIPE. Po raz kolejny klikałem wszystko co związane z LIRem. Przygniotły mnie wnioski, o first-allocation, o assigned-pa i takie tam. Ale było dupogodziny odsiedzieć.
Natomiast ostatnio pan klient zawinszował sobie delegację rev dnsa dla klas, które wydarłem dla niego od RIPE.
Po przeczytaniu źródła – już jestem mądry.
Robimy obiekt domain, tylko co tam wpisać?

Pole „domain” powinno mieć zapis w postaci 11.22.33.in-addr.arpa dla sieci 33.22.11.0/24. Jeżeli ktoś dostał /16, to analogicznie klika 22.33.in-addr.arpa. Potem tylko trzeba sobie skonfigurować dnsy do obsługi takich stref, ale to temat na osobną bajkę. W góglu jest takich bajek gazyliony.
Pole „nserver” tłumaczy się samo. Niby wystarczy jedno, ale generalnie zgodnie z zasadami sztuki wypadało by mieć dwa nameservery w dwóch różnych podsieciach (i nie jeden w x.y.z.0/25 a drugi w x.y.z.128/25, tylko w na prawdę różnych miejscach). Jeżeli serwer dns nie ma wpisu w rewdnsa, dostaniemy ostrzeżenie, że tak raczej nie powinno być, ale obiekt się doda.

Oczywiście obiekt domain musi być mieć mntera (pole „mnt-by”) i odpowiedni do tegoż hasłord.
A potem już tylko „submit”.


2 komentarze »

  1. Widmo pisze:

    Pytanie – czym jest „obiekt” i gdzie go tworzymy? 🙂

  2. 0verlord pisze:

    obiekt jest bytem wirtualnym, i oznacza po prostu wpis w bazę ripe. Obiektem może być nr ASN, inetnum, route, ale także i admin-c czy tech-c, czyli osoby.

    Obiekt klika się najczęściej przez webupdates: https://www.db.ripe.net/fcgi-bin/webupdates.pl , z paska po prawej wybierasz „Create an object” (link bezpośredni: https://apps.db.ripe.net/webupdates/select-type.html).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

40 − thirty five =